ABC tenisa
Jak prawidłowo wybrać rakietę tenisową

Podczas swojej pracy trenerskiej wielokrotnie byłem proszony przez swoich podopiecznych, o pomoc w doborze odpowiedniej rakiety tenisowej. Skala problemu uświadomiła mi, jak ciężkie jest to zadanie w momencie, kiedy kupujący dopiero zaczyna swoją przygodę z tenisem.
Producenci stale wprowadzają nowe modele oraz aktywnie promują je na ciągle rozrastającym się rynku sprzętu tenisowego. Czasem wykorzystują w nich jakieś elementy innowacyjne jak np. inteligentne chipy wbudowane w rączkę rakiety, częściej jednak ograniczają się tylko do wymyślenia nowej, zwykle kosmicznie brzmiącej nazwy marketingowej dla swoich systemów. Niestety niejednokrotnie, głównie pod wpływem reklamy, te właśnie tzw „bajery” są uwzględniane jako podstawowe kryterium wyboru rakiety.
Innym elementem, którym kupujący często się kierują jest odnoszenie się do sprzętu, którego używają zawodowi tenisiści z czołówki ATP lub WTA, a w szczególności zawodnicy będący ich idolami. Koniecznie chcą mieć dokładnie taką rakietę jaką gra ich ulubieniec. Nie zdają sobie przy tym kompletnie sprawy, że każdy z tenisistów ze światowej czołówki posiada rakiety specjalnie dla nich przygotowane, mające niewiele wspólnego z modelem dostępnym w sklepach sportowych.
Kolejna sprawa, która wiąże się z zakupem to miejsce jego dokonania. Stanowczo odradzam nabywanie rakiet w marketach. Chociaż są one konkurencyjne pod względem ceny to jednak słaba jakość ich wykonania oraz materiału sprawia, że nie sprawdzają się nawet w przypadku amatorów.
Po tych wstępnych uwagach i przestrogach pragnę przedstawić oraz opisać wszystkie wartości, które moim zdaniem trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru rakiety dla gracza rekreacyjnego:
- Długość rakiety
- Waga
- Rozmiar rączki
- Wielkość główki
- Materiał
Długość rakiety
O ile w przypadku osób powyżej 12 roku życia standardowym rozmiarem jest 27 cali, tak rakiety dziecięce występują w kilku rozmiarach. Poniższa tabela prezentuje przyjęte długości dopasowane do wieku i wzrostu młodego tenisisty.
Wiek Wzrost Długość rakiety
0-3
4-6 105 - 118 cm 21
7-8 118 - 135 cm 23
9-10 135 - 150 cm 25
11-12 135 - 150 cm 26
12 i więcej >150 cm 27 lub dłuższa
Jak to sprawdzić w praktyce?
Poproś, aby dziecko złapało rakietę na środku rączki, a następnie swobodnie opuściło rakietę wzdłuż ciała. Rakieta jest za długa w przypadku kiedy dotyka ziemi ( będzie sprawiała dziecku trudności przy odprowadzaniu, a ponadto może utrudnić trafienie w piłkę, ponieważ punkt uderzenia będzie za daleko od ręki). Rakieta jest za krótka kiedy kończy się wcześniej niż kostka ( uderzana piłka nie będzie miała siły oraz długości ). Rakieta jest dobrze dobrana gdy czubek rakiety zatrzyma się w odległości kilku centymetrów od ziemi.
Waga
Waga rakiety zaraz po jej długości jest najważniejszym kryterium doboru. Źle dopasowana może skutecznie utrudniać grę, a w najgorszym przypadku nawet prowadzić do kontuzji. Rakiety pod względem wagi dzielimy na 3 grupy:
Lekka ( < 270g ) – przeznaczona dla kobiet- łatwiej nią manewrować, gwarantuje szybszy zamach, gracz lepiej „czuje piłkę”.
Średnia ( 275 – 300g ) – przeznaczona dla młodzieży, mężczyzn na początkowym etapie szkolenia i osób mających kłopoty z barkiem i łokciem - większa siła uderzenia, bardziej stabilna, przenosi mniej wstrząsów na nadgarstek.
Ciężka ( >300g ) – przeznaczona dla zawodników oraz solidnych amatorów - umożliwia granie silniejszych piłek, zapewnia większą kontrolę, przenosi mniej wstrząsów na nadgarstek.
Rozmiar rączki
Jakość naszych zagrań, zależy w dużej mierze od solidnego i pewnego uchwytu, który zapewnić może tylko rakieta o odpowiednim rozmiarze rączki. Źle dobrany sprzęt przekręca się przy uderzeniach, powoduje uczucie braku komfortu oraz sprzyja powstawaniu odcisków.
Rozmiary US Rozmiary EU
cale/cm
4 = 10 cm 0
4 1/8 = 10.4 cm L1
4 1/4 = 10.8 cm L2
4 3/8 = 11 cm L3
4 1/2 = 11.4 cm L4
4 5/8 = 11.8 cm L5
Jak sprawdzić czy dany rozmiar jest dla nas odpowiedni?
Poniżej prosty sposób:
Wyprostuj dłoń i zmierz odległość od jej środka, do czubka palca serdecznego. Otrzymaną wartość w centymetrach porównaj z tabelą rozmiarów poniżej:
Wielkość główki
Główka duża ( 680 cm2 ) - im większą główke posiada rakieta, tym większa będzie siła uderzenia.Sam gracz będzie więc musiał włożyć mniej siły by przebić piłkę na drugą strone siatki. Ponadto, w rakietach o dużych główkach większą cześć rakiety zajmuje tzw. sweet spot, czyli centralne pole naciągu, które zapewnia optymalne trafienie piłki. Innymi słowy łatwiej jest precyzyjnie trafic w piłkę rakietą o dużej główce.
Główka mała ( >600 cm2 ) - rakieta o mniejszej główce uderza piłkę z mniejszą siłą, a więc zawodnik musi włożyć w każde uderzenie więcej siły własnej. Mała główka daje za to znacznie większą możliwość kontroli nad piłką i precyzję uderzenia. Oznacza to, ze taką rakietą znacznie łatwiej jest posłać piłkę dokładnie w to miejsce kortu, w które gracz zamierzał to zrobić.
Główka standardowa ( 613 – 660cm2 ) – rakieta preferowana przez większość tenisistów. Stanowi kompromis pomiędzy prędkością zagrywanej piłki, a jej kontrolą.
Materiał
Głównymi materiałami wykorzystywanymi przez producentów w procesie tworzenia rakiet są:
- aluminium
- kompozyty grafitowe (grafit, czyli włókno węglowe z domieszką aluminium)
- czysty grafit
- grafit z domieszkami takich materiałów jak kevlar, boron, tytan
Ciężkie, aluminiowe rakiety spotykane najczęściej w marketach „omijałbym szerokim łukiem”. Są co prawda najtańsze ale też najbardziej elastyczne, co powoduje, iż w momencie uderzenia, cała siła odbijanej piłki zostaje przeniesiona poprzez drgania na nadgarstek oraz łokieć. Tym samym może powodować bolesne kontuzje (np. łokieć tenisisty ). Najczęściej wybieranymi rakietami są modele stworzone z kompozytów grafitowych, z samego grafitu, lub ze wspomnianymi dodatkowymi materiałami (boron, kevlar), które zapewniają rakiecie lekkość i trwałość.
Podsumowanie
Po przeczytaniu artykułu wiesz już zapewne, że:
Odpowiednia wielkość główki będzie sprzymierzeńcem zarówno początkującego jak i bardziej zaawansowanego zawodnika, ponieważ pozwoli im osiągnąć pożądany na danym etapie gry efekt.
Rozmiar rączki właściwie dopasowany do wielkości dłoni gwarantuje pewny chwyt, niezbędny do wykonania precyzyjnego uderzenia.
Ciężar oraz materiał będą miały wpływ na silę uderzenia i poziom kontroli piłki.
I na koniec ostatnie zalecenie. Stawiającym pierwsze kroki tenisowe odradzam kupowanie zbyt drogiej rakiety. Wystarczy zaopatrzyć się w sprzęt, którego parametry będą spełniały opisane wyżej kryteria, a kiedy będziesz już wiedzieć, że chcesz grać dalej, możesz pomyśleć o droższym modelu.
Po nową rakietę warto wybrać się do sklepu tenisowego. W specjalistycznym sklepie możesz liczyć na szeroką ofertę wielu producentów oraz personel znający się na rzeczy. Ponadto w takich sklepach istnieje możliwość wypożyczenia na testy wybranego przez siebie modelu, co dodatkowo może ułatwić podjęcie decyzji.
Życzę Ci udanego wyboru oraz wielu wygranych meczów. Do zobaczenia na korcie!