Aktualności

25
grudnia

Skala umiejętności tenisowych - NTPR

Skala  umiejętności tenisowych - NTPR

Skala NTRP /National Tennis Rating Program/  pozwala tenisiście porównać nasze umiejętności pod względem technicznym z innymi tenisistami. Skala ta nie uwzględnia siły czy szybkości tenisisty. NTRP określa czym powinien charakteryzować się tenisista na poszczególnym poziomie. W zależności od posiadanych zdolności i  predyspozycji może okazać  się, że Twój ranking NTRP znajduje się pomiędzy dostępną skalą. Poziom jakim w danym momencie opisujesz swoje umiejętności nie jest przypisany raz na zawsze. Zmienia się wraz z doskonaleniem techniki i umiejętności tenisowych.
Jeśli nie wiesz jaki jest Twój poziom gry ? Zapytaj trenera.
NTRP 1.0
Gracz początkujący,  właśnie zaczyna grać w tenisa.
NTRP 1.5
Tenisista ma ograniczone doświadczenie koncentruje się przede wszystkim na utrzymaniu piłki w grze. Serwis sprawia  dużą trudność.
NTRP 2.0
Tenisista musi jeszcze zdobyć doświadczenie na korcie. Posiada słabe punkty, jednak zna zasady gry singlowej jak i deblowej.
NTRP 2.5
Tenisista uczy się oceniać tor lotu piłki, jednak posiada braki związane z kryciem kortu. Jest wstanie wymieniać wolne piłki z tenisistami o podobnych umiejętnościach.
NTRP 3.0
Tenisista jest wstanie wymieniać piłki w średnim tempie. Jedna nie czuje się komfortowo ze wszystkimi rodzajami uderzeń. Napotyka kłopoty związane z odpowiednim dopasowaniem kontroli, głębokości czy siły uderzenia. W deblu gra w formacji jeden z przody jeden z tyłu.
NTRP 3.5
Tenisista jest wstanie grać lepsze zagrania pod względem skuteczności oraz kierunku na umiarkowanych piłkach. Jednak posiada braki związane ze wprowadzeniem do gry różnorodnych uderzeń i ich głębokością. Ponadto zaczyna wykazywać agresję podczas gry przy siatce, poprawił krycie kortu oraz zaczyna współpracować podczas gry deblowej.
NTRP 4.0
Tenisista odpowiednie dobiera uderzenia pod względem kontroli, głębokości zagrania zarówno z forhendu jak i bekhendu przy różnych zagraniach dodatkowo potrafi zagrać piłki lobowane, smecze, przygotowanie do ataku przy siatce oraz woleje. Czasem wymusza błędy serwisem. Może przegrywać wymiany przez niecierpliwość. W grze podwójnej zgra zespołowa nie pozostawia nic do życzenia.
NTRP 4.5
Tenisista umie posługiwać się siłą i rotacją. Ponadto zaczyna rodzić sobie z tempem gry ma dobra pracę nóg oraz dobiera technikę gry adekwatnie do przeciwnika. Gra pierwszy serwis silnie i jest wstanie umieścić w karze serwisowym drugi serwis. Jest wstanie odbierać trudne zagrania. Gra agresywnie przy siatce podczas gry podwójnej.
NTRP 5.0
Tenisista ma dobrą antycypację uderzeń i jest w stanie grać efektowne piłki. Podczas gry wykazuje się regularnością. Jest stanie zagrać kończące piłki oraz wymusić błąd przeciwnika. Potrafi kończyć wymianę piłek wolejem. Potrafi grać loby, skróty, półwoleje i smecze. Drugi serw gra z odpowiednią głębokością oraz rotacją.
NTRP 5.5
Tenisista jest wstanie grać bardzo silne piłki i/lub regularne zagrania co jest jego największą bronią. Potrafi zmieniać styl i taktykę podczas meczu, potrafi również grać dobrze pod dużą presją
NTRP od 6.0 do 7.0
Tenisista z NTRP 6.0 przeszedł intensywne szkolenie przygotowujące go do zawodów na poziomie krajowym. Gdy był młodszy był notowany w regionalnych lub krajowych rankingach.
NTPR 6.5 – 7.0
Zawodnicy światowej klasy.

 

Wstecz