Aktualności

26
wrzesień

Dlaczego Yellow? Kilka słów o żółtej piłeczce

Dlaczego Yellow? Kilka słów o żółtej piłeczce

Z czym kojarzy się kolor żółty? Słońce, cytryna… i oczywiście piłka tenisowa. Ta ostatnia jednak nie zawsze była koloru yellow. Bywała czarna, biała a, dawno temu również drewniana – odbijana ręką /jeu de paume/.

Po piłkach "drewnianych" pierwsze piłki tenisowe  były z baraniej skóry bądź materiału w który wkładano sierść ze zwierząt lub wełnę. Następnie wypełniane były piaskiem lub wapnem aby odbijanie stało się szybsze i bardziej dynamiczne. Obracało sie to jednak przeciw zawodnikom którzy nabawiali się częstych kontuzji. Piłki gumowe, obciągnięte flanelą, pojawiły się w XV wieku za sprawą Ludwika XI.

Współczesny tenis datujemy od roku 1874. i  tamtym czasie pojawiły się rakiety drewniane, a wraz z nimi – nowe, gumowe, pokryte flanelą piłki powoli przypominające te z czasów dzisiejszych.

A kolor yellow? - pojawił się dopiero w 1972 r. i wypierając wcześniejsze kolory stał się symbolem białego sportu. Jego pozycja wydaje się być niezagrożona… bo choć inne kolory atakują /zielony, pomarańczowy, czerwony/,  pojawiając się na miękkich piłkach dla dzieci do 10 roku życia, to i tak marzeniem każdego młodego zawodnika jest wejście do „grupy yellow"

Kolor żółty jest kolorem podstawowym i należy do barw ciepłych i radosnych. Odsuwa zmęczenie, delikatnie pobudza.. Jest kolorem nauki, intelektu, optymizmu no i ...oczywiście żółtej tenisowej piłeczki.

 

Grajmy w tenisa bądźmy YELLOW

 

Yellow Tenis Team

Wstecz