Jemy zdrowo tenisowo

15
styczeń

# Piramida żywienia # Aktywność fizyczna

# Piramida żywienia # Aktywność fizyczna

Instytut Żywności i Żywienia wydał nową Piramidę Żywienia. Obecna piramida zastąpiła tę z 2009 r i zyskała nowa  nazwę: Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Podkreślono fakt istotnej roli aktywności fizycznej od której zależy zdrowie człowieka. Powstała ona na bazie najnowszych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Podstawą piramidy  jest ruch /tenis ;-)/ , na drugim miejscu znalazły się warzywa i owoce i warzywa . Powinniśmy spożywać  jak najmniej cukrów, tłuszczu i mięsa.

 

Piramida żywienia jest  prostą formą graficzną, przedstawiająca ogólne zasady żywienia człowieka i aktywności fizycznej, której realizacja daje duże szanse na długie życie z zachowaniem zdrowia intelektualnego i dobrej kondycji fizycznej. Składa się ona z "pięter", na których zamieszczono grupy produktów spożywczych. Każda z tych grup jest zupełnie inna zarówno pod względem walorów smakowych, jak i wartości odżywczej. Żadna z grup produktów nie może w pełni pokryć zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze. Tylko urozmaicona dieta - zawierająca produkty z wszystkich pięter piramidy żywienia zapewni zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu

Im wyższe "piętro" piramidy tym mniej produktów z danej grupy powinno się znaleźć w dziennym jadłospisie.

 

W nowej piramidzie podstawę stanowi aktywność fizyczna jako bardzo ważny element codziennej profilaktyki zdrowotnej. Warzywa i owoce uznano za najważniejszą grupę produktów spożywczych, które powinny stanowić podstawę naszej diety. Produkty zbożowe zostały zdetronizowane na wyższa półkę, ale nadal powinny stanowić ważne ogniwo w codziennej diecie. Dodatkowo w piramidzie pojawiły się zioła, których dodatek do potraw zmniejsza ilość stosowanej soli a także orzechy, jako bardzo wartościowy, zdrowy i skoncentrowany składnik nienasyconych tłuszczy, witamin i składników mineralnych.

 

 

 

 

 

Wstecz